Paletyzacja to kluczowy etap procesu logistycznego. W jej trakcie ładunek jest przygotowywany do wysyłki w taki sposób, aby zawartość palety była maksymalnie zabezpieczona przed uszkodzeniem i jednocześnie usprawniała transport. Czy proces ten powinien odbywać się z wykorzystaniem własnych mięśni, czy też zautomatyzowanych robotów?
Na czym polega paletyzacja w branży logistycznej?
W znacznym uproszczeniu paletyzacja polega na ułożeniu ładunków w określony sposób, tak aby można było go łatwo transportować do miejsca docelowego. Przedmioty na palecie są układane zależnie od swej wagi, rozmiaru i kształtu. W razie potrzeby wkłada się pomiędzy nie przekładki foliowe na palety, których zadaniem jest amortyzowanie uszkodzeń mechanicznych.
Pożądane jest zwłaszcza takie ułożenie ładunku, aby jego środek ciężkości pokrywał się ze środkiem palety. Podczas paletyzacji zwraca się również uwagę na to, aby obrys ładunku nie wykraczał poza skrajnię palety. Dopiero gdy wszystko się zgadza, przystępuje się do etapu finalnego, czyli owinięcia ładunku folią stretch.
Ręczna i zautomatyzowana paletyzacja – porównanie korzyści
Ręczne paletyzowanie ładunku – dlaczego warto?
- Paletyzacja ręczna pozwala na wzrost elastyczności w odniesieniu do zmieniających się oczekiwań klienta. Sprawdza się ona również wtedy, gdy mamy do czynienia z koniecznością przygotowania niewielkich ładunków do wielu różnych odbiorców.
- Ręczne paletyzowanie ładunków przekłada się również na ograniczenie kosztów, co w przypadku niewielkich firm jest pewną zaletą.
- Doświadczeni pracownicy mogą szybko wdrożyć rozwiązania zabezpieczające ładunki o niecodziennym kształcie i rozmiarze.
Paletyzowanie robotem – charakterystyka
O ile paletyzacja ręczna polega wyłącznie na wykorzystaniu potencjału ludzkich mięśni, o tyle paletyzacja automatyczna wykorzystuje do tego zaawansowane roboty, czyli paletyzatory. Ich zadaniem jest automatyczne układanie ładunku na paletach, tak aby detale zostały odpowiednio zabezpieczone na czas podróży. Paletyzatory mogą układać detale warstwowo, spiralnie lub w kolumnach.
Korzyści z używania paletyzatorów
- Zmniejszenie ryzyka wypadku wśród pracowników, gdyż do obsługi zautomatyzowanych urządzeń nie potrzeba ludzi. Jedynie czynności serwisowe odbywają się z udziałem wykwalifikowanego zespołu, ale są one realizowane po odpowiednim zabezpieczeniu maszyn.
- Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędu podczas załadunku. Paletyzatory to programowalne urządzenia, które układają ładunek według ustawionego wcześniej algorytmu.
- Oszczędność czasu i pieniędzy. Paletyzatory mogą pracować 24 godziny na dobę, zapewniając ciągłość i bezbłędność wysyłek. Koszty poniesione z tytułu ich montażu i serwisowania szybko się zwracają.
- Możliwość wykorzystania różnych materiałów zabezpieczających. Paletyzator umożliwia np. zastosowanie takich rozwiązań jak np. kaptury foliowe na palety, przekładki i wypełnienia.
Reasumując, w średnich i dużych przedsiębiorstwach paletyzacja zautomatyzowana łatwo „wygrywa” z ręcznym układaniem zawartości palet. Warto mieć to na uwadze przy organizowaniu łańcucha logistycznego.