Odpowiednie przechowywanie węgla pozwala zachować jego wysoką wartość. Sprawdź jak robić to prawidłowo.
Jak przechowywać węgiel?
Węgiel to jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych w Polsce. Niestety zajmuje on dużo miejsca, a dodatkowo jest dość ciężki, co utrudnia jego transportowanie. Węgiel najwygodniej jest trzymać blisko pieca, aby nie musieć go nosić. Idealnym miejscem do tego jest odpowiednio wentylowana, sucha kotłownia. Warto jednak pamiętać, by zachować odstęp od pieca – minimum jeden metr. Dzięki temu żar z pieca nie trafi przypadkowo na stos, powodując pożar. Warto pamiętać, że węgiel mocno brudzi i pyli, dlatego też, aby zachować porządek, można go trzymać na przykład w przewiewnej, drewnianej skrzyni.
Innym, niezwykle powszechnym rozwiązaniem jest trzymanie węgla w piwnicy. Niezależnie od miejsca składowania opału, najważniejsze jest, aby nie był on narażony na zwietrzenie i wilgoć. Mokry węgiel nie będzie się dobrze odpalał ani palił, płomień będzie mniejszy, a co za tym idzie – efektywność ogrzewania będzie słaba, trzeba będzie zużyć dużo więcej opału, co rzecz jasna podniesie koszty ogrzewania domu.
Przechowywanie węgla na zewnątrz
Nie każdy dom posiada piwnicę lub kotłownię. Węgiel można przechowywać na zewnątrz, ale należy zadbać o to, żeby nie miał kontaktu z wodą, gruntem, roślinami czy zanieczyszczeniami. Zabrudzony węgiel to słabsze ogrzewanie. Opał przechowywany na zewnątrz musi być zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej do tego celu sprawdzą się worki foliowe na węgiel. Są one wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie przepuszczają wilgoci ani promieni UV. Przechowywanie węgla w workach pozwala również wygodnie przenosić go z podwórka do domu, nie brudząc przy tym siebie ani niczego wokół.
Worki wykonane są z folii LDPE, którą można z powodzeniem recyklingować. W zależności od potrzeb worki można zakupić w różnych rozmiarach – na 10 kg i 25 kg opału. Kolejnymi ich zaletami są niska cena oraz łatwa dostępność. Worki na węgiel są uniwersalne – sprawdzą się także w domach z dostępem do piwnicy. Dzięki temu pomieszczenie będzie czystsze, a przechowywanie o wiele wygodniejsze. Trzymając węgiel luzem trudno jest oszacować ile opału zostało już wykorzystane. Znając rozmiar worków można dokładnie policzyć ile węgla pozostało do wykorzystania.
Niezależnie od tego, w jaki sposób węgiel będzie przechowywany, najważniejsze jest, aby zabezpieczyć go przed wilgocią, dzięki czemu zachowa on swoją wysoką wartość opałową.